Galgang gruis?

Forum voor vragen over overgeven, maagzuur, verstopping, diarree en andere spijvertering- en ontlastingproblemen.
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Milo heeft vanmiddag om 12.00 nog geluncht. Daarna gingen wij de deur uit. Bij thuiskomst lag de lunch uitgekotst op ons te wachten. Avondeten gegeven, weer uitgekotst en nogmaals slijm en gal gekotst. Hij lag uitgestrekt. Niet opgekropt zoals bij haarbal buikpijn.
Af en toe ineens hard loeien. Ook pompend ademhalen, 32x per minuut, onregelmatig.
Spoed gebeld (Evidensia). Spoedafspraak. Leek vooral te gaan om veel onderzoeken maar weinig naar uitgebreid klinisch beeld gekeken. Echo leek te wijzen op gruis of kalk in galgangen. Was ook gevoelig op de lever/galblaas. Temperatuur 38.8.
Nu cerenia en buprenorfine. Ze wilden een spoedopname, maar voelde vooral als geld verdienen, want konden daar niks anders dan monitoren.
Thuis op hun aanraden Mirataz gesmeerd voor eetlust opwekken. Hij wil nog niet eten.
Mogelijk gevolg van nierdieet? We vinden online wel verhalen van honden die zo'n twee maanden na overgang op nierdieet galslib vertonen en dezelfde uiterlijke symptomen hebben.
We bellen maandag direct de eigen dierenarts, maar ik hoop op ervaringsdeskundigen en tips. Iemand? Help?
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Milo om 21.45 1ml en om 22.30 2ml nierdieet in water papje gegeven met spuitje. Hij zou veel meer moeten hebben voedingswijs, maar gezien voormalige darmobstructie én misselijkheid durf ik dat niet aan. Hopelijk houdt hij dit binnen. We lezen online dat eten belangrijk is, net als bij pancreatitis; eten eten eten.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Goed, hier toch maar een update, voor het geval mensen het in de toekomst tegenkomen en informatie zoeken.

Gisteren hebben we Recovery Liquid van Trovet gehaald. Dit met spuitjes gegeven; elke twee uur 5ml. Meer durfden we niet aan omdat hij een verleden met darmobstructie heeft gehad. Hierdoor knapte hij gelukkig wel wat op (in combinatie met cerenia en bupronorfine). Hij heeft gisteren - verdeeld over de middag en avond - één blikje natvoer op. We hebben gekozen voor gewoon natvoer wat hij lekker vindt, het niervoer hebben we even gelaten voor wat het was. Eten heeft prioriteit.

Vanochtend stond hij me miauwend op te wachten, hij had honger en wilde eten. We hebben hem wat dwangvoer gegeven (ook voor het vocht) en verder nier-natvoeding.

We zijn vandaag met Milo bij de eigen dierenarts geweest. Zij hebben de echo's van evidensia en de overdracht gelezen en met ons doorgenomen. We voelden ons hier wel echt gezien en gehoord. Ook hebben ze hem bevoeld en naar hem geluisterd. Hij was nog erg gevoelig op de buik en heeft duidelijk nog wat buikpijn. Daarnaast is er een bloedbeeld geprikt. Hierbij de uitslagen (met daarnaast de uitslagen van vorige week donderdag toen hij voor zijn nierfalen er was).

Afbeelding

Er is één waarde extreem verhoogd, en dat is niet goed. Dit heeft te maken met de lever. Het zou kunnen zijn dat de gal die hij maakt te dik is, waardoor deze niet goed doorstroomt. Het zou ook kunnen dat hij een infectie heeft, maar niks duidt daar verder op. Het zou als laatste nog kunnen dat zijn galproblemen chronisch zijn. Maar aan de andere kant lijkt deze waarde ook weer op iets opgegeten hebben wat niet juist is, maar daar kloppen dan bijvoorbeeld de nierwaarden weer niet mee. Al met al is het des Milo's: niet helemaal duidelijk wat er nu aan de hand is, dus tja, hoe kom je er dan weer vanaf?

De galblaas aanprikken voor een punctie om chronisch of acuut uit te sluiten is erg lastig. Daarom hebben we een multi-behandeltraject opgesteld:
  • Pijnstilling Bupronorfine houden (3x daags) of een vervangend middel als deze op is. Dit i.v.m. de pijn die hij nog ervaart.
  • Cerenia doorzetten om te voorkomen dat hij misselijk wordt en dan niet wil eten of gaat braken.
  • Middel opstarten om de gal dunner te maken, in de hoop dat deze dan beter doorstroomt en dan het gruis meeneemt uit de galgangen. Dit is een humaan medicijn (Ursodeoxycholzuur), wat hij 2x daags 0,25 tablet moet. We krijgen 30 tabletten mee, dus dan heb je het over 60 dagen in totaal. Lange termijn behandeling dus.
  • Kuur Kesium (antibiotica) voor het geval het wél een infectie is maar deze niet in het bloedbeeld opduikt.
  • Komende donderdag een echo bij de Wagenrenk om te zien hoe zijn galgangen/gruis er dan aan toe zijn
  • Eind deze week contact met onze eigen dierenarts om voortgang te bespreken en te kijken wat we doen met het weekend (gezien ze dan niet open zijn).
  • Eind volgende week weer een bloedonderzoek en consult bij onze eigen dierenarts om te zien of er vooruitgang zit en de waarden dalen.
Daarnaast is het het allerbelangrijkste dat hij blijft eten en drinken, en dat hij op de bak blijft gaan.

Het is een heel stappenplan dus, met heel veel momenten per dag waarop hij iets moet hebben. Ik werk de hele week maar thuis, en dan gaan we het wel weer zien. Eén dag tegelijk.

Als laatste wil ik het lekkere kale echo-buikje wel even delen wat we gisteravond weer zagen.

Afbeelding
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Update: galzuren zijn 29.5. Dat is te hoog, moet tussen 0 - 15 zijn. Stoppen met Cerenia, starten met SAMe voedingssupplement om de lever te ondersteunen.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Gebruikersavatar
Dinky
Tijger
Tijger
Berichten: 7035
Lid geworden op: 12 jul 2012 11:26

Re: Galgang gruis?

Bericht door Dinky »

Hey Anne, ik heb dit hele topic gemist!
Evidensia en uit zijn op geld hoor je helaas vaak..... Nadeel is dat je qua spoed vaak geen keuze hebt.
Wel fijn dat je nu met eigen dierenarts plan op hebt kunnen stellen! Hopelijk slaat het snel aan en heeft hij snel geen pijn meer
Iza 2 augustus 2022
Jop 24 juli 2022

Foto album

Dinky (2 juli 2006 - 14 september 2022)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Thanks Mirjam! En inderdaad, Evidensia is de enige optie voor spoedzorg hier in de regio, maar ik ben er niet blij mee. Ik voel me er niet gezien en gehoord en het voelt heel erg alsof je een zak met geld bent. Overal wordt gezegd "dit kost zoveel" (dat is op zich prima), en "dat is erg goedkoop hoor" (ja dat zal, maar is het ook nodig?). En luisteren is niet aan de orde. Ze bleven hameren op metacam, terwijl wij uitlegden dat hij nierpatiënt is, en dat hij absoluut geen metacam mag. Er was weinig luisterend oor en zicht voor de patiënt, zullen we maar zeggen. En juist als je geen inzage in zijn dossier hebt, is het zo belangrijk wel te luisteren.

Ik hou het zelf ook maar bij hier online, omdat het heel erg lastig is om over dit ziektebeeld informatie over te vinden op internet. Onze dierenarts is ook de boeken in gedoken. Milo heeft weer eens wat, zullen we maar zeggen... Dus misschien is er in de toekomst iemand die dit leest en denkt 'maar dat heeft mijn kat ook, wat handig!'.

Update is dat Milo gisteravond weer een terugval had. Waar hij overdag at als een bootwerker, was hij gisteravond laat weer stil en teruggetrokken. Dat drukt wel even met neus op de feiten dat hij ernstig ziek is en dat dat niet zomaar voorbij is. Vannacht zijn we bij hem gaan kijken om de paar uur. Toen leek hij zich op een gegeven moment wel beter te voelen.

Vanochtend wilde hij gewoon zijn natvoer. Daarna moest hij zijn buprenorfine en zijn kesium. Daarna is hij niet blij, maar dat is logisch denk ik. Hopelijk komt vanmiddag zijn Ursodeoxycholzuur binnen bij de humane apotheek, zodat we daar zsm mee kunnen starten. Verder heb ik me suf gezocht naar SAMe. Het spul wat de dierenarts aanraadde is niet meer leverbaar (Zentonil), maar ik heb iets gevonden op Amazon wat SAMe poeder voor katten is. Dat komt hopelijk ook vandaag binnen en dan gaat hij dat ook krijgen. Dit moet de lever ontlasten en de leverenzymen ondersteunen.

We weten nog steeds niet wat het is. Ik had het gisteren even over een mogelijke ontsteking en daarom antibiotica. Probleem is dat hij geen ontstekingsbeeld geeft (geen koorts, gisteren was hij ook 38,7), en ook zijn bloed geeft geen ontstekingswaarden weer. De antibiotica is dan ook meer uit voorzorg, voor het geval het niet in het bloed verschijnt.
De andere optie is een verstopping ergens. We zijn dan ook nauwlettend aan het gluren wat hij op de bak doet. Wat we nu weten heeft hij twee plassen gedaan, maar nog geen ontlasting gehad. Dat moet vandaag denk ik wel echt gaan gebeuren; gisteren heeft hij redelijk normaal gegeten namelijk.
De derde optie is dat hij ergens iets heeft gegeten wat niet mag. Wij zijn heel oplettend met alles, en ze komen niet los buiten (sterker nog, komend weekend wordt de nieuwe ren gebouwd voor ze...), maar misschien is er wel iemand langs geweest die iets onder zijn schoenen had plakken ofzo, ik heb geen idee. Milo eet alles op wat los en vast zit, dus het zou zomaar kunnen dat hij een blaadje van een blauwe regen hier in de straat heeft opgegeten. Die groeien hier overal en als iemand ze meeneemt. Maar ja, ik vind de nierwaarden daar dan weer niet bij passen...
Het blijft dus gokken, maar het is lastig want zolang je niet precies weet wat het is, kun je er ook niet adequaat op handelen.

Bij terugkijken (hindsight is 20/20) is het zo dat hij vrijdag al zijn natvoer niet helemaal op at. Zij die Milo nog kennen uit mijn oude verhalen weten dat dit niet des Milo's is. Wij dachten toen dat hij het smaakje niervoer niet lekker vond, maar misschien was hij stiekem al wat ziek.

Laat de duimen en de kattenpootjes maar draaien alsjeblieft. Hij is nog lang niet in de veilige zone helaas.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Gebruikersavatar
nellebel
Tijger
Tijger
Berichten: 5751
Lid geworden op: 27 sep 2010 07:59
Locatie: venray

Re: Galgang gruis?

Bericht door nellebel »

wat een zorgen om milo. ik lees mee maar heb helaas geen tips. ik duim volop mee voor milo
groetjes wendy en pootje van Guusje en Gijs. neusje van mijn engeltjes Nellie, Sjefke en wonder Flippie, en mijn allerkleinste engeltje Odie
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

We hebben poep en plas! Het systeem werkt dus nog en er lijkt geen obstructie in de darmen te zijn. Dat was een optionele oorzaak van de galproblemen, dus die kunnen we nu afstrepen. Maar vooral: hij poept en plast, jeej!

De Urso was vanochtend bezorgd en daar heeft hij de eerste 0,25 van gehad. Tabletten van 300mg dus 75mg per keer. En dat twee maal daags.
Laatst gewijzigd door Anne_Milo op 30 sep 2025 12:47, 1 keer totaal gewijzigd.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Gebruikersavatar
Dinky
Tijger
Tijger
Berichten: 7035
Lid geworden op: 12 jul 2012 11:26

Re: Galgang gruis?

Bericht door Dinky »

Wat enorm fijn dat hij in ieder geval niet verstopt zit! :edance:
Iza 2 augustus 2022
Jop 24 juli 2022

Foto album

Dinky (2 juli 2006 - 14 september 2022)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Het blijft een lastige cyclus. Hij voelt zich beter, hij zakt weer terug. Hij wil eten, en daarna is hij niet lekker. Die gal zit hem duidelijk in de weg.
De SAMe is binnen en de eerste dosis heeft hij gehad. Vanaf morgen twee maal daags.
Nu hebben we alles in huis om dit aan te gaan. Alle medicijnen en ondersteunende zaken. Dat voelt goed en alsof we eindelijk wat kunnen gaan doen. Maar tegelijkertijd is de weg nog lang en is Milo zo onwijs ziek.
Ik zal blij zijn als we donderdag de echo hebben gehad. Zien waar we staan: zit de galgang meer of minder dicht, is er vooruitgang, achteruitgang, of is het beeld gelijk aan zaterdag?
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Gisteravond had Milo weer even een dipje maar hij is wel wat beter en alerter de nacht ingegaan dan de avond ervoor. Dat was prettig. Vanochtend stond hij ook weer alert en vrolijk om ontbijt te vragen.

Het wordt wel een worsteling om de medicatie erin te krijgen elke keer. De Buprenorfine duwt hij met zijn tong weer naar buiten (het is een gel die eigenlijk in de wangzak moet om door de slijmvliezen te laten opnemen, succes daarmee...). De Kesium zijn twee tabletten die ik door de helft doe (dus vier stukken) en de Urso is één kwart tablet. Vijf tabletten dus 's ochtends en 's avonds. Milo houdt niet van Easy Pill, en al helemaal niet van de renal variant. Dus ik pak hem op, koppie naar achteren, pil zo ver mogelijk naar achteren (handig, hij heeft geen tanden en is een goedzakkie) en dan met een spuitje dwangvoeding de boel weg proberen te spoelen. Maar hij kan heel goed het pilletje en de voeding scheiden in zijn bekkie, en dan hangt dat pilletje ergens in zijn baard terwijl je denkt dat hij hem geslikt heeft...
Gelukkig is de Kesium maar tot en met maandag. Dat scheelt al flink wat op de dag.

Vanochtend lag er overigens weer een drolletje in de bak. Het wordt wel wat zachter qua ontlasting, maar ongeveer alle medicatie die hij nu krijgt kan voor diarree zorgen, plus de hoeveelheid dwangvoeding voor alle pillen zorgt ervoor dat hij vol met vocht zit wat natuurlijk wel ergens heen moet.

Er wordt nog steeds vanaf de poef naar vogeltjes in de tuin gemekkerd dus de alertheid is momenteel goed aanwezig.

Ik ben benieuwd hoe hij het vanmiddag vindt. Dan komt de dierenartsassistente aan huis om de bloeddruk te meten n.a.v. de hoge meting vorige week donderdag bij de niercontrole. Ik vind het prettig dat er even iemand komt, die kan dan ook gelijk even een algemene blik op Milo werpen en in zijn dossier rapporteren.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Gebruikersavatar
nellebel
Tijger
Tijger
Berichten: 5751
Lid geworden op: 27 sep 2010 07:59
Locatie: venray

Re: Galgang gruis?

Bericht door nellebel »

voorzichtig positief klinkt het. we blijven duimen
groetjes wendy en pootje van Guusje en Gijs. neusje van mijn engeltjes Nellie, Sjefke en wonder Flippie, en mijn allerkleinste engeltje Odie
Gebruikersavatar
Dinky
Tijger
Tijger
Berichten: 7035
Lid geworden op: 12 jul 2012 11:26

Re: Galgang gruis?

Bericht door Dinky »

Dat klinkt als een voorzichtige vooruitgang (en in ieder geval geen verslechtering!).

Wat betreft de pillen, is het een idee om daar lege capsules voor te gebruiken zodat je niet alles los hoeft te geven? Bijvoorbeeld: https://lege-capsules.com/collections/c ... huisdieren
Iza 2 augustus 2022
Jop 24 juli 2022

Foto album

Dinky (2 juli 2006 - 14 september 2022)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Hmm dat is potentieel heel interessant Mirjam! De antibiotica moet hij nog tot en met maandag dus dat gaat denk ik geen winstpunt zijn, maar het SAMe poeder vindt hij vreselijk vies, dus als dat in een capsule kan zou dat ideaal zijn. Hij moet er wel twee keer daags 0,5 gram van. Dat is 500mg, dus dat is een forse capsules. Idealiter maken we daar dan meerdere capsules van, zodat hij ze weg kan slikken. Ik heb nu maat 4 besteld, dan moet hij er wel meer dan één tegelijk hebben, maar ik wil niet te groot kopen zodat hij zich verslikt.

Verder is de dierenarts net aan huis geweest en de bloeddruk was nu 165. Dat is nog steeds hoog, maar een stuk beter dan de 190. Mogelijk heeft het ook te maken met het feit dat hij gewoon ziek is momenteel. We houden het in de gaten maar we doen voortaan sowieso huisbezoek hiervoor.
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Anne_Milo
Huiskat
Huiskat
Berichten: 83
Lid geworden op: 17 jul 2025 22:37

Re: Galgang gruis?

Bericht door Anne_Milo »

Alright. Vandaag weer echo gehad, bij de Wagenrenk deze keer. Er was geen verbetering te zien t.o.v. zaterdag, maar gelukkig ook geen verslechtering. Het was duidelijk dat er kalkaanzetting/gruis/slib is in de galgang die in de lever loopt, en de galgang naar de dunne darm toe. De lever zelf oogt ook wat geïrriteerd. Dit zou kunnen corresponderen met leververvetting of een levertumor, maar gezien die kalk er ook zit, gaan we er voor nu vanuit dat dat de oorzaak is.
Er was wel een slagschaduw op de maag, mogelijk een haarbal, maar wel in de gaten houden of hij trek blijft houden. Anders zou het ook iets anorganisch kunnen zijn wat hij heeft gegeten en dan moeten we het met braken eruit krijgen. Maar dat is ook weer een belasting dus liever niet.

Verder is het plan van aanpak nu als volgt:
  • Kuur Kesium afmaken (tot en met maandag). Indien hij daarna toch verslechtert, weer contact opnemen. Op sommige plekken online vind je dat je wel drie weken AB moet doen, maar dat is ook een belasting voor het lijf dus tja...
  • Urso blijven doorgeven
  • SAMe poeders blijven geven. Mirjam, ik heb vandaag 60 capsules klaargemaakt! Hij moet er 2x daags 2 om aan de hoeveelheid te komen, dus dit is voor twee weken. Ik ben benieuwd of het makkelijker gaat. Gelukkig wel een capsulemachine erbij besteld.
  • Buprenorfine mag langzaam een beetje afgebouwd. Hij krijgt nu 3x daags 0,4ml. We gaan proberen om hem bij het middelste moment 0,3ml te geven. Dit om te kijken wat 'er onder de pijnstilling zit'. Heeft hij nog veel pijn? Of is het ook met minder opiaten vol te houden? Dat is een belangrijk punt om te weten, dus dat gaan we proberen.
Verder hebben we ook gesproken over zijn bloeddruk. Die zit net aan de verkeerde kant: 160 - 165. Idealiter wil je wat meer richting de 140 hebben. De dierenarts vond het wel frappant dat het met slechte nierwaarden in juli beter was (120) dan dat het nu is met mooie nierwaarden. We hebben even besproken om hem toch aan de medicatie voor zijn nieren te zetten, die je ook krijgt met eiwitten in de urine. Daar is hij schoon op, maar het helpt ook met de bloeddruk. Maar deze medicatie is weer een belasting voor de lever. En die is al geïrriteerd, dus daar willen we liever niet teveel belasting op doen. Voor nu afgesproken dat we hier even niks mee doen. Bij vervolgafspraken houden we het in ons achterhoofd, maar voor nu even laten voor wat het is.

Verder is het dus duidelijk dat dit echt lange termijn werk is. We gaan hier niet zomaar vanaf zijn. Hopelijk is hij wel snel pijnvrij, dat zou ideaal zijn. Hopelijk werken de Urso en de SAMe snel. Ik ben benieuwd of er mensen zijn die daar ervaring mee hebben, zal de termen zo eens door de zoekfunctie halen.

Nogmaals: ik ben ook heel hard op zoek naar mensen die iets in dit verhaal herkennen. De dierenarts, en wijzelf, opereren vrij blind nu, want we weten niet wat de oorzaak is en dus ook niet goed hoe we het op moeten lossen. Alle vormen van herkenning, hoe klein ook, zijn dan ook welkom.

Afbeelding
Speciaal voor jou Mirjam, mijn eerste apothekersresultaten...
Lyna (12-10-2011) en Milo (13-03-2013)
Plaats reactie