Ongelijke pupillen, bloeding in oog - hoge bloeddruk

Forum over alle voorkomende oogaandoeningen bij de kat
Plaats reactie
Biba31
Huiskat
Huiskat
Berichten: 35
Lid geworden op: 21 dec 2019 17:42

Ongelijke pupillen, bloeding in oog - hoge bloeddruk

Bericht door Biba31 »

Dag allemaal,

Bij onze poes (exactle leeftijd niet bekend, was een zwerfkatje, maar geschatte leeftijd +/- 15 jaar) ontdekte ik vorige week dat haar pupillen erg vergroot waren en dat de ene pupil groter was dan de andere. Omdat ik haar ook wat verward vond en ze wat wankel leek te lopen, ben ik direct naar de DA gegaan. Hij stelde vast dat ze wat bloedingen in een oog had. Bij een bloeddrukmeting bleek deze torenhoog, 240. Drie weken geleden is bij de seniorencheck een bloedonderzoek gedaan (o.a. nier- en schildklierwaarden). Er werden geen bijzonderheden gevonden. In eerste instantie lijkt er geen duidelijk aantoonbare oorzaak te zijn voor de hoge bloeddruk.
Poes heeft telmisartan voorgeschreven gekregen. Ik heb de indruk dat ze minder verward is en was minder wankel loopt. Helaas bleek vanochtend bij een nieuwe bloeddrukmeting dat de bloeddruk niet gedaald is, nog steeds 240. Aanvullend op de telmisartan is nu amodip voorgeschreven.
Volgende week wordt de bloeddruk opnieuw gemeten. Als deze dan opnieuw niet verlaagd is, wordt er verder gekeken.

Heeft iemand ervaring met (een) kat(ten) met een te hoge bloeddruk zonder duidelijk aanwijsbare oorzaak en gelijktijdig gebruik van telmisartan en amodip?
amazone480
Kitten
Berichten: 1
Lid geworden op: 04 dec 2024 15:03

Re: Ongelijke pupillen, bloeding in oog - hoge bloeddruk

Bericht door amazone480 »

Hoi,

Ik heb helaas ervaring met een kat met hoge bloeddruk zonder aanwijsbare oorzaak en krijgt nu Semintra en amodip.

Yentl is een pers van maart 2010 en nu dus 14 jaar oud.

Hoe het begon
Vorig jaar augustus 2023 was hij ineens blind. Voor mijn vakantie sprong hij nog op de eettafel en na een week vakantie viel hij de 1e nacht ineens van het bed toen hij eraf wilde 😱 (ik kwam die dag pas laat terug van vakantie).
De andere dag liep hij door de tuin te spoken alsof hij het niet herkende. Hij sprong niet meer op de bank of eettafel, waar hij altijd op lag, en als ik hem op schoot zette zag je dat hij er niet af durfde. Alsof hij de diepte niet meer zag. Zijn pupillen groot, maar niet constant.

Uiteraard direct naar de DA en die zag een rode gloed in zijn ogen, pupillen reageerden wel gewoon. Bloeddruk 140 dus perfect. Bloedonderzoek ook perfect (voorgaande jaren ook). Dus uiteindelijk door naar de oogspecialist in Breda, want de 1e filmpjes stuurde ik naar de DA omdat ik me niet kon vinden in de diagnose dat hij perfect in orde was. Hij was verdwaasd, pupillen zeer groot, zag zijn eigen oogkleur niet meer.

De oogspecialist (eyes breda) constateerde een bloeding in het oog (dat was dus de rode gloed) en netvliesloslating. Oorzaken zijn normaal gezien hoge bloeddruk, nierziekten of andere ziekten. Maar dat hadden we al uitgesloten. De oogspecialist heeft de uitslag met mijn DA overlegd en zijn toen toch begonnen met een 1/2 pilletje amodip tegen de hoge bloeddruk en na 4 weken opnieuw meten. Na 4 weken werd zijn bloeddruk gemeten op 240! en kreeg het niet meer naar beneden, dus zijn we uiteindelijk de medicatie gaan verhogen naar 1 tablet amodip per dag.

Toen ging hij echt achteruit. Maakte zich waarschijnlijk druk omdat hij zelf ook niet snapt waarom hij ineens niet meer zag. Het vergde enorm veel aanpassingsvermogen en die leek hij niet te hebben. maar ja hoge bloeddruk geeft hoofdpijn en als je dan al niet meer ziet en je neus werkt ook niet altijd mee (perzen korte neus en vaak snotterig, geen niesziekte).

Er waren zoveel gedragsveranderingen tegelijk dat ik er achteraf gezien ook wat over het hoofd gezien heb :-(. (Ik werk gelukkig veel vanuit huis (3 dagen) en ging niet naar kantoor als hij niet gegeten had. Hij viel op korte tijd af van 3,6 kg naar 2,8 kg. Uiteraard naar de DA en kreeg mitrazepine. Maar dat hielp ook niet. Dan zocht hij wel naar eten maar at niet. Ik voerde hem 6x per dag want hij at niet meer zelfstandig. Uit zijn bordje likte hij het niet meer op (stond wel klaar in de keuken), wilde zijn hoofd niet naar beneden kantelen dus ik had al een bakverhoger en anders hield ik het bakje recht voor zijn neus. Desnoods mijn vinger door de puree (ik pureerde zijn eten) heen en hem af laten likken. Dat deed hij t liefste, maar uit zichzelf niet. Als hij het wel wilde eten dan zag je he met het hoofdje over de grond zoekend. Dus als ik hem zo zag dan tikte ik op het waterbakje, voerbakje of de kattenbak zodat hij wist welke kant hij op moest. personeelsuitjes en kerrstborrel etc alles heb ik afgezegd...... niet eten was geen optie. En dan zegt de DA .."misschien moet je erover nadenken hoe lang dit nog leuk voor hem is" 😱 Dit was kerst 2024. Dit kan toch niet! voor zoiets stoms, niet logisch en voelde totaal niet goed. Toen las ik online dat amodip bijwerkingen kon geven waaronder een voorbijgaande annorexia, maag-darmklachten. Dit had hij dus en hiervoor was ik langs geweest bij de DA maar werd blijkbaar niet herkend als bijwerking van het medicijn maar een op zichzelf staand kwaaltje behandeld. Ik was hem bijna kwijt 😭

Uiteraard ben ik direct gestopt met de amodip en hij begon gelijk weer te eten!!! wat een opluchting was dat en bevestigend overigens.
Dit heb ik uiteraard doorgegeven aan de DA praktijk en kreeg excuses en ben nu bij een andere DA in dezelfde praktijk. Met deze arts hebben we een ander behandelplan onderzocht nadat hij eerst weer wat aangekomen was. Het werd Semintra omdat dit als bijwerking heeft de bloeddruk te verlagen, want ja die was nog steeds skyhigh (240). Helaas werkte het niet en verhoogde we de dosis verdeeld over 2x per dag maar nog steeds geen verbetering in Bloeddruk, wel in zijn doen en laten, hij voelde zich op dit medicijn een stuk beter, kwam weer bij me zitten, slapen weer samen. Nog steeds zo goed als blind maar hij voelde zich beduidend beter en begon zijn weg in huis weer te vinden. Was niet meer extreem verdwaasd.

Maar die bloeddruk moest nog omlaag dus opperde ik of het een idee was om de medicijnen te combineren dus sochtens semintra en savonds 1/2 amodip. Hij kreeg nl pas bijwerkingen van de hele amodip (in 1x dus niet verdeeld over 2 momenten). Dit mocht en we zijn gestart en na 4 weken zitten we eindelijk weer op de goede bloeddruk, en afgelopen maand had ik weer zijn jaarlijkse check en hij is zelfs weer bijna terug op zijn gewicht van vorig jaar 🙏😃 Dit was echt een vreugde sprongetje waard.

afgelopen maand was de semintra niet leverbaar en moest ik noodgedwongen op de amodip verder. Op advies nu 1 tablet verdeeld over 2 momenten. Maar helaas daarvan ging hij weer minder eten en werd weer verdwaasder. Gelukkig kon ik vandaag de semintra weer ophalen.

semintra en amodip combi werkt dus het beste bij mijn pers.
sochtens 1,5ml semintra samen met een liquid snack
savonds 0,5 tablet amodip verkruimeld in een liquid snack

tegelijk geven was geen optie, daar reageert hij te heftig op (misselijk en/of buikpijn). ook ontdekt dat er minimaal 9 uur tussen de medicatie moet zitten.

pupillen blijven groot, maar zie wel weer een streepje van zijn oogkleur en buiten in de tuin worden de pupillen wel kleiner. Aleen de netvliesloslating gaat niet meer weg, dus hij blijft nagenoeg blind.

Ik hoop dat deze combi voor jouw kat ook zo goed werkt en dat je wat aan mijn verhaal hebt.

groetjes Simone
Gebruikersavatar
OMH
Cheetah
Cheetah
Berichten: 845
Lid geworden op: 25 jan 2020 17:37

Re: Ongelijke pupillen, bloeding in oog - hoge bloeddruk

Bericht door OMH »

Het is hoe dan ook erg aardig van je dat je dit verhaal hier deelt, er zijn ongetwijfeld mensen die hier iets aan hebben.
The catter the better!
Groetjes van Olga, maar vooral van Noek en Tika
Plaats reactie